3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri düzenlendi

Engelliler Farkındalık Yarattı

 Manisa’daki tüm engelli dernekleri farkındalık yaratma adına etkinlikler gerçekleştirdiler. İlk önce dans eden engelliler, daha sonra Manisa’ya yöresine ait halk oyunlarını sergilediler. Bunlar da yetinmeyip tekerlekli arabalarıyla müthiş bir gösteri yaptı.
 Farkındalık yaratmak etkinliği adına Manolya Meydanı’nda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü düzenlendi. Engelliler meydanda önce halk oyunları oynadı, ardından tekerlekli arabalarıyla Show yaptı ve görme engelliler ise satranç oynayarak farkındalık yarattılar. Etkinliklere Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Dedebaş, dernek başkanları ve vatandaşlar katıldı. Etkinlikte ayrıca vatandaşlara aşure dağıtıldı.

Bütün dünyadaki engellilerin engeller gününü kutlayan Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, bugün nüfusun yüzde 12.29’unun engelli olarak kabul edildiğini belirterek, “Aslında bizim dilimiz onlara engelli demeye varmıyor. Eğer bir insan yüreğinde sevgi varsa, insanları, yaşamı seviyorsa ona engelli diyemeyiz. Diğer engellileri sadece bir farkındalık olarak görüyoruz. Yaşamın bir gerçeği var, insanlarımız ya doğuştan, hatta doğmadan önce, kimileri de doğduktan sonra yaşadıkları tahlisiz olay sonucu bu kategoride değerlendiriliyor. Son zamanlarda ülkemizde engelliler için önemli yasal düzenlemeler yapıldı. Engelliler için eğitim veren kurumlar var. Engellilerimizin taşrada bir örgütlenmesi yok. Bunu gidermek için bir çalışma yapıyoruz. Bir Engelli Konseyi oluşturarak tüm engelli kuruluşlarını bu konsey çatısı altında toplamak istiyoruz. Bu konsey valinin başkanlığında 2 ya da 3 ay bir düzenle olarak toplanıp engellilerin sorunlarını çözmeye yönelik olarak pratik çalışma gösterecek. Bu konsey engellilerin kendi platformları olacak ve engelliler seslerin duyuracaktır. Ayrıca bir Engelli Koordinasyon Merkezi kurulacak. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünü engelliler konusunda çok daha aktif hale gelecek. Halkımızda bir engelli farkındalığı oluşturmamız gerekiyor. Kanunlarımız ne kadar güzelde olsa bunlar insan yaşamına geçmediği zaman mutlaka eksik yanı olacaktır. 251 Bin Dev Öğrenci Projesi, Kardeş Okul Kardeş Kurum Projesinin ön önemli özellikleri engelliler olacak. Engellilerimiz bunların çalışmalarından en iyi şekilde yararlanacaklar. Tek amacımız var Manisa’yı Engelli Dostu bir şehir haline getirmektir. Bunun için toplumun desteğine ihtiyacımız var. Toplumdaki bütün insanlar birer engelli adayıdır” dedi.

VALİ DAŞÖZ’DEN BÜTÜN İNSANLARA ORGAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

Organ bağışının önemine değinen Vali Daşöz, bütün organlarını bağışladığını kaydederek, “Bütün insanlara çağrıda bulunuyorum. Hukuken, sağlık ve dinen bunun hiçbir mahsuru yoktur. Bu konuda sadece bilinçli bir eksikliğimiz var. Bütün insanları böylesi bir insani konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Manisa’mızı organ bağışı konusunda zirveye taşımamız lazım. Bir gün o organlara kendimizin de ihtiyacı olacağını unutmayalım” diye konuştu.

5 BİN 361 KİŞİYE ÖZÜRLÜ BAKIM ÜCRETİ ÖDENİYOR

Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Dedebaş, Kasım 2011’den itibaren 5 bin 361 kişiye özürlü bakım ücreti ödendiğini ve engelli kimlik kartları verildiğini belirterek, Manisa’da bulunan 3 adet bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde 112 engellinin bakım hizmetinin gerçekleştiğini söyledi. Altı Nokta Körler Derneği Şube Sekreteri Hatice Akhacca Önder ise yaptığı konuşmada, bu etkinlikte birlikte engelli platformun ilk çalışmasının yapıldığını ifade ederek, bir yardım beklerken kıvrım kıvrandıklarını belirterek, bunu çözmek için birlikte harekete etmek gerektiğini vurguladı. Hatice Akhacca Önder, organ bağışı konusunda tüm insanlara çağrıda bulundu. Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız, Farklı da olsak insanız adlı duygu yüklü bir şiir okudu. Etkinliğin ardından Vali Daşöz, engellilerle tek tek ilgilenerek, sorunlarını dinledi. 

 

Leave a Comment